Ewa Chomicka

Antropolożka kultury, polonistka, kuratorka sztuki współczesnej i muzealniczka. Kieruje Laboratorium Praktyk Muzealnych w Muzeum POLIN, rozwijając współpracę z artystami oraz inicjatywy łączące sztukę, badania i aktywizm. Angażuje się w projekty partycypacyjne oraz działania ekologiczne w kulturze.

2024-11-26

Ekologia w kulturze
  • 09:15 - 10:45
  • 90 min
  • SALA EDUKACYJNA A | poziom -1

Spotkanie “Ekologia w kulturze” skierowane jest do osób, które chciałyby w swoich działaniach wzmacniać prośrodowiskowe podejście. Jego celem jest uspójnienie wiedzy, podzielenie się dobrymi praktykami oraz zbudowanie świadomości ekologicznej dotyczącej powiązań między poszczególnymi obszarami funkcjonowania produkcji kultury. Wspólnie przedyskutujemy, z czego wynika potrzeba proekologicznych działań, jak zacząć zmianę oraz podważymy kilka mitów związanych z ekologią.

Zwrot ku przyjemności
  • 11:00 - 13:00
  • 120 min
  • SALA EDUKACYJNA A | poziom -1

Przyjemność, czyli co? Radość, szczęście, bezpieczeństwo, komfort, dobrostan, relaks, rekreacja, regeneracja, rezyliencja... Jak i czy dbamy o czas i miejsce dla przyjemności w programie naszych działań? Jak możemy tworzyć przestrzenie bezpieczne (safe spaces), także w ujęciu działań twórczych, które wspierają różnorodność? Jak kultura wpływa na zdrowie i dobrostan publiczności? Jak zadbać o dobrostan pracowniczy, by przeciwdziałać wypaleniu i budować przyjazne miejsca pracy? Co znaczył dawniej, a co znaczy dziś wypoczynek jako wymiar przyjemności? Jak w działaniach kulturalnych korzystać ze wsporników szczęścia, np. kontaktu z przyrodą? Ile przyjemności jest w działaniu, ile w zaniechaniu? Czy przyjemność idzie w parze ze sprawczością? Jak poszukiwać przyjemności w instytucjach zajmujących się trudnymi tematami, jak poszukiwać przyjemności w czasach, które wywołują dyskomfort? Czy przyjemność jest przywilejem, czy każda z osób ma do niej równy dostęp? Czy przyjemność ma granice oraz czy można ją zmierzyć? Zespół Muzealnego think-tanku: Przyjemność podzieli się efektami swojej pracy.

Zwrot ku przyjemności
  • 14:00 - 16:00
  • 120 min
  • SALA EDUKACYJNA A | poziom -1

Przyjemność, czyli co? Radość, szczęście, bezpieczeństwo, komfort, dobrostan, relaks, rekreacja, regeneracja, rezyliencja... Jak i czy dbamy o czas i miejsce dla przyjemności w programie naszych działań? Jak możemy tworzyć przestrzenie bezpieczne (safe spaces), także w ujęciu działań twórczych, które wspierają różnorodność? Jak kultura wpływa na zdrowie i dobrostan publiczności? Jak zadbać o dobrostan pracowniczy, by przeciwdziałać wypaleniu i budować przyjazne miejsca pracy? Co znaczyło dawniej, a co znaczy dziś wypoczynek jako wymiar przyjemności? Jak w działaniach kulturalnych korzystać ze wsporników szczęścia, np. kontaktu z przyrodą? Ile przyjemności jest w działaniu, ile w zaniechaniu? Czy przyjemność idzie w parze ze sprawczością? Jak poszukiwać przyjemności w instytucjach zajmujących się trudnymi tematami, jak poszukiwać przyjemności w czasach, które wywołują dyskomfort? Reprezentantka zespołu "Muzealnego think-tanku" opowie o zeszłorocznej edycji projektu, który podczas kilku zjazdów realizowanych przez ctzery partnerskie instytucje (Muzeum POLIN, BWA Wrocław, Goyki 3 Art Inkubator i Europejskie Centrum Solidarności) poszukiwał definicji i przestrzeni przyjemności w kulturze.