Spotkanie networkingowe inspirowane metodą Open Space Technology! To innowacyjne podejście do organizacji spotkań pozwala uczestnikom samodzielnie kształtować jego przebieg. Na początku każdy będzie mógł zaproponować interesujące go tematy oraz wskazać, z przedstawicielami jakich instytucji chciałby porozmawiać. Następnie, przy kawie, utworzymy mniejsze grupy dyskusyjne, które będą się dynamicznie zmieniać, umożliwiając wszystkim wartościowy networking. Open Space zakłada, że najcenniejsze rozmowy toczą się w nieformalnej atmosferze, dlatego uczestnicy mogą swobodnie przemieszczać się między grupami. Spotkanie poprowadzą doświadczone moderatorki: Julia Dmeńska i Karolina Grzegorzak.
Stres? Spięcię? Na tym warsztacie nauczysz się prostych technik, które pomogą Ci się zrelaksować i lepiej radzić sobie z napięciem. Poprzez proste ćwiczenia oddechowe i ruchowe odkryjesz, jak skutecznie wyciszać swój układ nerwowy. Nie potrzebujesz żadnego doświadczenia - wszystkiego nauczymy Cię od podstaw! Zabierz ze sobą wygodne ubranie (nie musi być sportowe) i ciepłe skarpetki, ponieważ ćwiczymy bez butów.
Wystąpienie dr. hab. Marcina Napiórkowskiego, dyrektora Muzeum Historii Polski.
Warsztaty poświęcone sztuce dialogu – podstawowego narzędzia komunikacji i budowania relacji. W trakcie spotkania uczestnicy poznają definicję dialogu oraz jego znaczenie, zarówno w życiu codziennym, jak i w kontekście edukacji kulturalnej. Poprzez ćwiczenia praktyczne zgłębimy, czym jest dobra rozmowa oraz jakie korzyści może przynieść świadomy dialog. Uczestnicy będą mieli także okazję do refleksji nad rolą dialogu w edukacji i kulturze. Warsztat zakończy się wspólnym podsumowaniem i wymianą doświadczeń.
76% osób aktywnych zawodowo doświadcza wypalenia, a nasza branża jest na nie szczególnie narażona. Jak pracować w kulturze, a dokładniej – w edukacji kulturalnej w Warszawie – aby uniknąć wypalenia zawodowego?Codziennie potrzebujemy energii do bycia kreatywnymi, budowania relacji i tworzenia wartościowych projektów. Jak zachować te siły na dłużej? Zapraszamy na 4-godzinne spotkanie w jednym z dwóch terminów (25 lub 26 listopada). Dowiesz się, jak rozpoznawać pierwsze symptomy wypalenia i jak się przed nim chronić. Co ważne - razem wypracujemy rekomendacje dla Biura Kultury, które zostaną wykorzystane w strategii rozwoju edukacji kulturalnej Warszawy. Twój głos ma znaczenie!
Od czasu do czasu powracająca dyskusja „edukacja kulturalna czy kulturowa?” wydaje się sporem uważanym za jałowy: być może nie warto zajmować się semantyką, skoro praktyka jest najważniejsza (i pilnie potrzebna). Dla nas jednak będzie to punkt wyjścia do dyskusji o obecnych i nadchodzących wyzwaniach edukacji kulturalnej; nowych potrzebach wobec kultury; pułapkach partycypacji oraz (nowych) punktach styku pomiędzy edukacją a kulturą. Formuła panelu będzie angażować osoby uczestniczące na sali – liczymy na Państwa obecność!
Prace prezentowane na wystawie "Trudnia miłość. Muzeum między placem i Pałacem" odnoszą się do współczesności, w której muzea stały się twórcami polityki, a przynajmniej pewnym jej zwierciadłem. Ale jaką reprezentują władzę i jakie mechanizmy pracy nad trudną historią świata? W duchu tej koncepcji osoby tworzące pierwszą wystawę w nowym budynku MSN-u postulują, by nowe Muzeum nie zamieniało się w „muzeum–mauzoleum” – rodzaj monumentalnego grobowca – lecz by było miejscem żywej komunikacji ze społeczeństwem za pomocą sztuki – miejscem poznawania i rozumienia świata.
Warsztaty poświęcone sztuce dialogu – podstawowego narzędzia komunikacji i budowania relacji. W trakcie spotkania uczestnicy poznają definicję dialogu oraz jego znaczenie, zarówno w życiu codziennym, jak i w kontekście edukacji kulturalnej. Poprzez ćwiczenia praktyczne zgłębimy, czym jest dobra rozmowa oraz jakie korzyści może przynieść świadomy dialog. Uczestnicy będą mieli także okazję do refleksji nad rolą dialogu w edukacji i kulturze. Warsztat zakończy się wspólnym podsumowaniem i wymianą doświadczeń.
Punktem wyjścia dla tej rozmowy są wnioski z badania edukacji kulturalnej w Warszawie, prowadzonego przez WOK – mianem „nowych publiczności” określamy grupy/osoby, dla których edukacja kulturalna (i oferta kulturalna w ogóle) nie była dotychczas projektowana: w kryzysach psychicznych i ekonomicznych, z różnym kapitałem społecznym i kulturowym, w tranzycjach, neuroróżnorodni, straumatyzowane, zmęczeni, z różnorodną mobilnością i z radykalnie różnymi światopoglądami. Zarówno kultura, jak i edukacja mierzą się z wyzwaniem, aby porzucić myślenie o docieraniu do bezosobowej „szerokiej publiczności” na rzecz dostrzegania potrzeb każdej osoby ją tworzącej: każdej uczestniczki kultury, każdego ucznia. Jak (współ)tworzyć ofertę dla radykalnie różnorodnej publiczności i jak modelować egalitarne uczestnictwo w kulturze? W jaki sposób wspierać kadry kultury – całe zespoły, nie tylko poszczególne osoby – w pracy z „nowymi publicznościami”? Spotkajmy się wokół tych pytań.
Zapraszamy do udziału w inspirujących warsztatach, które pomogą zgłębić wpływ otoczenia, relacji i atmosfery na twórczość oraz współpracę w edukacji kulturalnej. Zapewniamy transport w obie strony! Podczas trzygodzinnych zajęć uczestnicy będą mieli możliwość odkrycia, jak przestrzeń oraz relacje wpływają na naszą kreatywność. W kameralnej atmosferze skupimy się na praktycznych działaniach twórczych i refleksji nad klimatem, w którym pracujemy jako edukatorzy i twórcy. Program warsztatów obejmuje różnorodne aktywności – od twórczych ćwiczeń po wspólne dyskusje – które pomogą uczestnikom lepiej zrozumieć, jak kształtować otoczenie sprzyjające współpracy i wymianie pomysłów. Główne cele warsztatów: Poznanie wpływu przestrzeni, relacji i atmosfery na proces twórczy oraz edukację kulturalną. Stworzenie otoczenia wspierającego kreatywność, otwartość i współpracę. Rozwój umiejętności twórczego myślenia i świadomego kształtowania klimatu sprzyjającego edukacji kulturalnej.
“Taniec jako kolektywna przestrzeń dialogu” to 1,5 godzinne zajęcia zapraszające do tańca rozumianego jako swobodna i przyjemna forma budowania dialogu i społecznej więzi. Są to warsztaty skierowane do wszystkich, których interesuje uczestnictwo i kontakt z własną cielesnością. Podczas zajęć, w oparciu o ćwiczenia wyrastające z tańca współczesnego i improwizacji kontaktowej, przyjrzymy się jak oddając głos ciału zaczynamy rozwijać kompetencje społeczne, umacniać się indywidualnie w tańcu w grupie. Choć wszyscy mamy ciało, inspirujące jest jednak to, że tak różnorodnie je rozwijamy i angażujemy. Na zajęcia osoby uczestniczące proszone są o zabranie wygodniej odzieży, butów sportowych oraz wody.
Stres? Spięcię? Na tym warsztacie nauczysz się prostych technik, które pomogą Ci się zrelaksować i lepiej radzić sobie z napięciem. Poprzez proste ćwiczenia oddechowe i ruchowe odkryjesz, jak skutecznie wyciszać swój układ nerwowy. Nie potrzebujesz żadnego doświadczenia - wszystkiego nauczymy Cię od podstaw! Zabierz ze sobą wygodne ubranie (nie musi być sportowe) i ciepłe skarpetki, ponieważ ćwiczymy bez butów.
Spotkanie “Ekologia w kulturze” skierowane jest do osób, które chciałyby w swoich działaniach wzmacniać prośrodowiskowe podejście. Jego celem jest uspójnienie wiedzy, podzielenie się dobrymi praktykami oraz zbudowanie świadomości ekologicznej dotyczącej powiązań między poszczególnymi obszarami funkcjonowania produkcji kultury. Wspólnie przedyskutujemy, z czego wynika potrzeba proekologicznych działań, jak zacząć zmianę oraz podważymy kilka mitów związanych z ekologią.
Warsztat dla osób chcących działać na rzecz lokalnych społeczności. Rozpoczniemy od rozmowy o tym, czym są działania społeczne, jak można je tworzyć lub wspierać. Uczestnicy poznają inspirujące przykłady warszawskich inicjatyw, takich jak Miejsca Aktywności Społecznej, Spółdzielnia Kultury, ogrody społeczne, a także programy wolontariackie. Warsztat pozwoli na stworzenie planów, jak wykorzystać te inspiracje we własnych działaniach, wspierając współpracę i zaangażowanie wśród lokalnych społeczności.
Przyjemność, czyli co? Radość, szczęście, bezpieczeństwo, komfort, dobrostan, relaks, rekreacja, regeneracja, rezyliencja... Jak i czy dbamy o czas i miejsce dla przyjemności w programie naszych działań? Jak możemy tworzyć przestrzenie bezpieczne (safe spaces), także w ujęciu działań twórczych, które wspierają różnorodność? Jak kultura wpływa na zdrowie i dobrostan publiczności? Jak zadbać o dobrostan pracowniczy, by przeciwdziałać wypaleniu i budować przyjazne miejsca pracy? Co znaczył dawniej, a co znaczy dziś wypoczynek jako wymiar przyjemności? Jak w działaniach kulturalnych korzystać ze wsporników szczęścia, np. kontaktu z przyrodą? Ile przyjemności jest w działaniu, ile w zaniechaniu? Czy przyjemność idzie w parze ze sprawczością? Jak poszukiwać przyjemności w instytucjach zajmujących się trudnymi tematami, jak poszukiwać przyjemności w czasach, które wywołują dyskomfort? Czy przyjemność jest przywilejem, czy każda z osób ma do niej równy dostęp? Czy przyjemność ma granice oraz czy można ją zmierzyć? Zespół Muzealnego think-tanku: Przyjemność podzieli się efektami swojej pracy.
"76% osób aktywnych zawodowo doświadcza wypalenia, a nasza branża jest na nie szczególnie narażona. Jak pracować w kulturze, a dokładniej – w edukacji kulturalnej w Warszawie – aby uniknąć wypalenia zawodowego?Codziennie potrzebujemy energii do bycia kreatywnymi, budowania relacji i tworzenia wartościowych projektów. Jak zachować te siły na dłużej? Zapraszamy na 4-godzinne spotkanie w jednym z dwóch terminów (25 lub 26 listopada). Dowiesz się, jak rozpoznawać pierwsze symptomy wypalenia i jak się przed nim chronić. Co ważne - razem wypracujemy rekomendacje dla Biura Kultury, które zostaną wykorzystane w strategii rozwoju edukacji kulturalnej Warszawy. Twój głos ma znaczenie!"
Czy wspólne z innymi szycie palestyńskiej flagi może sprzyjać szerzeniu sprawiedliwości społecznej? W jaki sposób wystawiona w przestrzeni publicznej trumna zachęci przechodniów do refleksji na temat przemijania? Czy szałas - instalacja stworzona z resztek po codziennych obowiązkach może oddać doświadczenie osoby z ADHD? I w jaki sposób akcje artywistczne, oraz działania z obszaru sztuki mogą pomóc w mierzeniu się z doświadczeniem chaosu - tym osobistym, psychologicznym, ale i społecznym, geopolitycznym, związanym z kryzysami tego świata? Na te i wiele innych pytań od czerwca 2023 roku odpowiada Młodzieżowa Koalicja Perfomatywna czyli grupa osób w wieku 13-25, która wspólnie pracuje, za pomocą działań twórczych przyglądając się tematom społecznym i współczesnym wyzwaniom. W pierwszym roku tworzyli akcje performatywne i wystawę a teraz pracują nad podcastem. Opowiedzą o tym, co udało im się zrobić, jak sami i same radzą sobie z chaosem. Będzie szansa dowiedzieć się też, jak ten projekt próbuje radzić sobie z kwestią różnorodności grupy, połączenia potrzeb i marzeń wielu osób. Czeka Was opowieść o partycypacji, kolektywnych decyzjach, o tym, jak starsza młodzież może wspierać młodszą i na odwrót i w jaki sposób sojusze młodzieży i dorosłych mogą nas wszystkich ocalić od chaosu.
Prace prezentowane na wystawie "Trudnia miłość. Muzeum między placem i Pałacem" odnoszą się do współczesności, w której muzea stały się twórcami polityki, a przynajmniej pewnym jej zwierciadłem. Ale jaką reprezentują władzę i jakie mechanizmy pracy nad trudną historią świata? W duchu tej koncepcji osoby tworzące pierwszą wystawę w nowym budynku MSN-u postulują, by nowe Muzeum nie zamieniało się w „muzeum–mauzoleum” – rodzaj monumentalnego grobowca – lecz by było miejscem żywej komunikacji ze społeczeństwem za pomocą sztuki – miejscem poznawania i rozumienia świata.
Warsztat dla osób chcących działać na rzecz lokalnych społeczności. Rozpoczniemy od rozmowy o tym, czym są działania społeczne, jak można je tworzyć lub wspierać. Uczestnicy poznają inspirujące przykłady warszawskich inicjatyw, takich jak Miejsca Aktywności Społecznej, Spółdzielnia Kultury, ogrody społeczne, a także programy wolontariackie. Warsztat pozwoli na stworzenie planów, jak wykorzystać te inspiracje we własnych działaniach, wspierając współpracę i zaangażowanie wśród lokalnych społeczności.
Przyjemność, czyli co? Radość, szczęście, bezpieczeństwo, komfort, dobrostan, relaks, rekreacja, regeneracja, rezyliencja... Jak i czy dbamy o czas i miejsce dla przyjemności w programie naszych działań? Jak możemy tworzyć przestrzenie bezpieczne (safe spaces), także w ujęciu działań twórczych, które wspierają różnorodność? Jak kultura wpływa na zdrowie i dobrostan publiczności? Jak zadbać o dobrostan pracowniczy, by przeciwdziałać wypaleniu i budować przyjazne miejsca pracy? Co znaczyło dawniej, a co znaczy dziś wypoczynek jako wymiar przyjemności? Jak w działaniach kulturalnych korzystać ze wsporników szczęścia, np. kontaktu z przyrodą? Ile przyjemności jest w działaniu, ile w zaniechaniu? Czy przyjemność idzie w parze ze sprawczością? Jak poszukiwać przyjemności w instytucjach zajmujących się trudnymi tematami, jak poszukiwać przyjemności w czasach, które wywołują dyskomfort? Reprezentantka zespołu "Muzealnego think-tanku" opowie o zeszłorocznej edycji projektu, który podczas kilku zjazdów realizowanych przez ctzery partnerskie instytucje (Muzeum POLIN, BWA Wrocław, Goyki 3 Art Inkubator i Europejskie Centrum Solidarności) poszukiwał definicji i przestrzeni przyjemności w kulturze.
Ta sesja posłuży jako inspiracja i zaproszenie do ekstrapolacji: Alicja Wójcik, dzieląc się doświadczeniami z dziedziny spółdzielczości, będzie wspólnie z osobami uczestniczącymi oraz z prowadzącą szukać zastosowań tej perspektywy w orbicie współpracy (szczególnie międzyinstytucjonalnej) w edukacji kulturalnej. Będziemy spoglądać na szkoły, instytucje kultury, skorzystamy z „mądrości targowisk” oraz spostrzeżeń inżynierów NASA.
"Zapraszamy do udziału w inspirujących warsztatach, które pomogą zgłębić wpływ otoczenia, relacji i atmosfery na twórczość oraz współpracę w edukacji kulturalnej. Zapewniamy transport w obie strony! Podczas trzygodzinnych zajęć uczestnicy będą mieli możliwość odkrycia, jak przestrzeń oraz relacje wpływają na naszą kreatywność. W kameralnej atmosferze skupimy się na praktycznych działaniach twórczych i refleksji nad klimatem, w którym pracujemy jako edukatorzy i twórcy. Program warsztatów obejmuje różnorodne aktywności – od twórczych ćwiczeń po wspólne dyskusje – które pomogą uczestnikom lepiej zrozumieć, jak kształtować otoczenie sprzyjające współpracy i wymianie pomysłów. Główne cele warsztatów: Poznanie wpływu przestrzeni, relacji i atmosfery na proces twórczy oraz edukację kulturalną. Stworzenie otoczenia wspierającego kreatywność, otwartość i współpracę. Rozwój umiejętności twórczego myślenia i świadomego kształtowania klimatu sprzyjającego edukacji kulturalnej."